HERCEGOVINA.top-forum.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
HERCEGOVINA.top-forum.net

združenim snagama do pobjede, naprijed svi Hrvati!
 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Umjetni život

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
drveni šporet
početnik
početnik
drveni šporet


Broj postova : 7
Location : nema đe me nema
Registration date : 01.10.2007

Umjetni život Empty
PostajNaslov: Umjetni život   Umjetni život Icon_minitimesri lis 10, 2007 9:24 pm

Stvoren umjetni život



Kontroverzni znanstvenik koji se bavi istraživanjem DNK napravio je sintetički kromosom od laboratorijskih kemikalija i uskoro će svijetu objaviti kako je stvorio prvi umjetni oblik života na našem planetu.


Craig Venter, koji već neko vrijeme radi na dešifriranju ljudskog genetskog koda, svoje bi otkriće mogao objaviti kroz nekoliko tjedana, a moguće je da će to učiniti već u ponedjeljak, na godišnjem sastanku znanstvenog instituta u San Diegu.

Bio bi to ogroman korak naprijed u razvoju proizvodnje genoma. No, sigurno je da će ovo potaknuti debatu o etičnosti stvaranja novih vrsta, ali ujedno i ukazati na put ka novim izvorima energije i tehnikama borbe protiv globalnog zatopljenja.

Venter je siguran kako će njegovo otkriće biti vrlo važan filozofski korak u povijesti naših vrsta.

"Od sposobnosti da pročitamo naš genetski kod, krećemo se prema sposobnosti da ga ispišemo. To nam pruža potencijalnu mogućnost da napravimo stvari o kojima nikad nismo razmišljali," kaže Venter.

Tim koji je sastavio Venter sastoji se od 20 znanstvenika koje predvodi Nobelovac Hamilton Smith, a zajedno su već napravili sintetički kromosom, što dosad još nije nikome uspjelo, piše Večernjak.

Isključivo od kemikalija načinjenih u laboratoriju oni su sastavili kromosom koji sadrži 381 gen i 580,000 baznih parova genetskog koda.

Niz DNK kao osnovu ima bakteriju Mycoplasma genitalium, a novu strukturu tim je krstio imenom Mycoplasma laboratorium. ova će bakterija biti transplantirana u stanicu žive bakterije, a očekuje se da će ona preuzeti kontrolu nad stanicom, te postati – novi oblik života.

Slični postupak već je uspješno učinjen s dvije različite žive stanice, pa je Venter uvjeren da taj dio procesa uopće nije upitan.

Ovakvo bi kontroverzno otkriće neupitno moglo postati predmet mnogih etičkih debata, ali Craig Venter smatra da je ono što oni rade tek – prava znanost.

Dizajnirani genom mogao bi imati vrlo velik pozitivni potencijal, ukoliko se, naravno, s njim ispravno postupa.

"Mi pokušavamo stvoriti novi sustav vrijednosti života. Kad se nešto odvije na takvoj razini, ne možete očekivati da će svi biti sretni", zaključio je.


pa dajte mišljenje na ovo , ja mislim da je to ne etički , da čujem vas!!!! Exclamation
[Vrh] Go down
BLEE
početnik
početnik
BLEE


Broj postova : 13
Registration date : 02.10.2007

Umjetni život Empty
PostajNaslov: Re: Umjetni život   Umjetni život Icon_minitimečet lis 11, 2007 7:27 pm

i ja mislim Idea Idea Idea Idea Idea Idea
[Vrh] Go down
 
Umjetni život
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
HERCEGOVINA.top-forum.net :: nezaobilazne TEME :: Razno-
Forum(o)Bir: